Καλώς ορίσατε στο δικτυακό τόπο του σχολείου μας!

Στην ιστοσελίδα αυτή μπορείτε να βρείτε γενικές πληροφορίες για το σχολείο μας, πληροφορίες για τις δραστηριότητες και  τα προγράμματα που πραγματοποιούνται στο σχολείο, εκπαιδευτικό υλικό για τους μαθητές, χρήσιμα έγγραφα κ.α. Επίσης, εδώ  δημοσιεύονται οι ανακοινώσεις  σχετικά με τη λειτουργία του σχολείου.Το σχολείο μας βρίσκεται στην οδό Ανδρέα Κορδέλα 2, στο Λαύριο. Το ωράριο λειτουργίας  είναι: 17:00- 20:50. Το τηλέφωνο επικοινωνίας: 2292060398.Είμαστε στη διάθεσή σας για κάθε πληροφορία.

Το σχολείο μας τον Μάιο του 2023 πήρε την προσωνυμία "Παναγιώτης Δρίβας". Ο Παναγιώτης Δρίβας ήταν αντιστασιακός και εξαιρετικός φιλόλογος. Ήταν ένας από τους πρωτεργάτες της προσπάθειας να σωθούν τα παιδιά (κυρίως) του Λαυρίου από την πείνα που μέσα στο χειμώνα του 1941 είχε σκοτώσει εκατοντάδες (ίσως και χιλιάδες). Ως δάσκαλος αποτέλεσε πηγή έμπνευσης για πολλούς νέους και νέες της πόλης που σπούδασαν Φιλολογία και Νομική. Ευχόμαστε να αποτελέσει πρότυπο για μαθητές/τριες και εκπαιδευτικούς.

The Night High School of Lavrio is addressed to adults and working minors and helps them to complete their studies in Secondary Education. This means for many people, better education, deeper culture, and more occupational opportunities. Our phone- number 2292060398.

The nickname of our school is Panagiotis Drivas. Panagiotis Drivas was a resistance fighter and an excellent teacher. He was one of the pioneers of the effort to save the children of Lavrio from the famine that in the winter of 1941 had killed hundreds.

Our motoWhether it be a raindrop, be it a bird that sings, a bus that runs, a violent person on the street, be it a sentence in a newspaper, a political speech, be it anything, we must adopt a critical view, that of the  person who questions, who doubts, who investigates, and who wants to illuminate the life we live (Freire).

ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ: 2292060398

Καλή περιήγηση!

ΤΑ ΠΙΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΑ !

ΦΕΚ Τρία χρόνια το Εσπερινό Λύκειο

Με το άρθρο 115 του Σχεδίου Νόμου γ

ΟΛΑ ΤΑ ΝΕΑ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΜΑΣ !

Την Τρίτη 12 Μαρτίου το Εσπερινό Γυμνάσιο Λαυρίου με Λ.Τ. "Παναγιώτης Δρίβας" έκανε μια πολύ ενδιαφέρουσα εκδρο
Από την γιορτή της Τσικνοπέμπτης στο σχολείο μας. Ήπιαμε και φάγαμε όλοι! Και χορέψαμε (Χαρά, Σούλα, Μαρία, Β
Την Παρασκευή 2/2/2024 οι μαθητές/τριες και οι εκπαιδευτικοί του Εσπερινού Γυμνασίου με Λυκειακές τάξεις «
Φωτογραφίες από την εκδρομή μας στο πάρκο Ελληνικού.
Την Παρασκευή 8 Δεκεμβρίου το σχολείο μας υπό την καθοδήγηση του καθηγητή μας κ. Δημήτρη Καραδημητρίου, με τη
Στις 29 Νοεμβρίου 2023 το σχολείο μας έκανε μια πολύ ενδιαφέρουσα εκδρομή στη Βουλή των Ελλήνων. Ξεναγηθήκαμε σ
Στις 7 Νοεμβρίου 2023, το σχολείο μας πραγματοποίησε εκδρομή σ'ένα πολύ σημαντικό μνημείο της περιοχής μας: το Ι.
Δύο δραστηριότητες διοργανώθηκαν στο σχολείο μας κατά το μήνα Οκτώβριο· κι ο μήνας έχει ακόμη μέρες! Η πρώτη
Οι εγγραφές στο Λύκειό μας συνεχίζονται για πέντε μέρες από 1/9 ως 5/9 2023. Μπορείτε να εγγραφείτε μέσω της ιστοσ
ΕΓΓΡΑΦΕΣ Λυκείου Από την Πέμπτη 28 Ιουνίου 2023 και ώρα 07:00 έως και την Παρασκευή 07 Ιουλίου 2023 και ώρα 23:59, όσοι
Σύμφωνα με το υπουργείο Παιδείας, οι υποψήφιοι (ΓΕΛ - ΕΠΑΛ) που ενδιαφέρονται να υποβάλουν Μηχανογραφικό Δελτ
Με ιδιαίτερη χαρά προσκαλούμε τους/τις αποφοίτους Γυμνασίου και Λυκείου, τους φίλους και τους συγγενείς τους
Έχουν αναρτηθεί στον εξωτερικό χώρο του γραφείου τα αποτελέσματα για το Γυμνάσιο και την Α και Β Λυκείου. Οι έ
Στο πλαίσιο Δράσης "Μαθαίνοντας με τους μαθητές μας", την Τρίτη, 17/05 ο μαθητής της Α Λυκείου του Εσπερινού Γυμν

Το σχολείο μας στον χάρτη

Ανδρέα Κορδέλλα 2, Λαύριο

(συστεγάζεται με το 1ο Γυμνάσιο Λαυρίου).

Τηλέφωνο: 22920.60398 ( Δεν ισχύει το 2292025639)

Ηλ. διεύθυνση:  mail@gym-esp-lavriou.att.sch.gr